Ano, je to možné. Tato otázka přichází vždy jako jedna z prvních, při předání dresu klientce.
Každá žena, jako správná hospodyňka, si po prvotním pokochání nad blýskavým trikotem uvědomí, že vlastně neví, jak ten dres bude udržovat a prát. A jestli je to vůbec možné, když vidí ty barvičky, lepidla a spoustu těch kamínků, co se jí v rukách třpytí.
Závodní dres není nutné prát po každých závodech. Doporučuji, aby dívka pod ním nosila tělové body, které je ze savého materiálu a může se prát, kdy uznáte za vhodné. Body se nosí z hygienických důvodů, má funkci spodního prádla. Další jeho výhodu ocení závodnice při závodech, na kterých má více sestav a je potřeba se častěji převlékat. Dres se na zpocené tělo při oblékání nelepí, ale hezky klouže po bodýčku.
Závodní dres se do pračky nedává. Moc by z něj nezbylo a pračce by to také zrovna dobře neudělalo.

Když jsem poprvé prala závodní dres, namočila jsem ho do teplé vody, posypala nejmenovaným pracím práškem a nechala chvilku odmočit. Po cca 20ti minutách nastal velmi smutný pohled. Barva z dresu hodně pustila, lepidlo od kamínků mi zbělalo a kamínky zmatněly.
Takže, žádné dlouhé máčení a klasické prášky na praní prádla.
Jak tedy na to a co potřebuji?
- menší lavor s vlažnou vodou
- ručník nebo osušky, v takové velikosti, abyste mohly dres rozložit po celé délce
- dětský šampón
A hlavně s láskou, jako když si perete luxusní spodní prádýlko s krajkami. Použiji trochu dětského šampónu (cca 1-2 polévkové lžíce) do vlažné vody v lavoru. Dres namočím a hned začnu mezi dlaněmi látku jemně mnout v místech, kde se člověk nejvíce zpotí (podpaží, intimní místa). Nakonec celý dres jemně promnu.
Pokud jsou použity kvalitní barvy, není se čeho bát. Voda se může lehce zabarvit, to je však normální i látka může pustit trošku barvy. Když mám vypráno, tak po vyndání dresu z lavoru, vodu z něho lehce vymačkám. Hlavně žádné ždímání na sílu! Není to hadr na podlahu… Poté vodu vyměním za čistou, dres vymáchám a opět vodu lehce vymačkám.
Tento proces opakuji do té doby, než bude voda v lavoru čistá. Jakmile je již voda bez bublinek, dres rozložím na osušku a druhou osuškou ho přikryji. Zaroluji jako roládu, jemně pomačkám, aby se voda z dresu vsákla do osušky. Opakuji ještě jednou se suchými osuškami.

Následně dres rozložím na ručník přes sušák a nechám dosušit. Dres nesuším na ramínku, aby se neprověšoval pod tíhou kamínků. Je celkem značný rozdíl mezi nenazdobeným a nazdobeným dresem.
Po usušení si zkontroluji našívací kameny, zda stále dobře drží a případně je přišiji. Pokud opadaly nějaké nalepovací kamínky, tak je dolepím. Dres mám voňavý a připravený na další závody.

Mou vášní je šití závodních dresů pro estetický sport. Provázím ženy tvorbou vlastního dresu krůček po krůčku od úplného začátku až po poslední dokonalý detail. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu.